Bugun...
Bölgede Edebiyle Kuş Besleyen Kaldı mı?


Süleyman TURAN Bölgede Edebiyle Kuş Besleyen Kaldı mı?
suleyman.turan@hotmail.com.tr
 
 

Şanlıurfa'da kuşçuluk halkın vazgeçilmez hobileri arasında ilk sırada yer alıyor.

Şanlıurfa eskiden beri süregelen kuşçuluk, halen vatandaşların ilgisini kaybetmediği bir hobi olarak şehirde yaşamaya ve yaşatılmaya devam ediyor.

Ancak bir sorun var ki artık kentler eski kentler  değil. Bir de malum yaz aylarında Urfa'da bir çok vatandaş damlarda yatmakta...Hal böyle olunca damlarda uyuyan vatandaşlar kuş besleyenler tarafından sabahların erken saatlerinde rahatsız ediliyor.

Halen tek katlı bahçeli evlerinin terasına kurdukları kümeslerde çeşit çeşit kuşları besleyen, güneş batmadan önce onları gökyüzünde uçuran meraklı vatandaşlar, kuşçuluğun vazgeçilmez bir alışkanlık olduğunu dile getiriyorlar. Bu konu kuşçuları değil de kuşçulara komşu olanları ciddi anlamda rahatsızlığa etmekte. 

 

Kuşçuluk bir hobi olarak halk arasında çok yaygın olduğunu bilinmekte. Kuşçuluğun halen azımsanmayacak derecede fazla kişi tarafından devam ettirildiği gözleniyor.

Halen özellikle Eyyübiye ve Haliliye gibi ilçelerde bulunan evlerin damlarında kuş kümeslerini de görebilmek mümkün...Mahalle ve sokak aralarında dolaşırken, havada gruplar halinde uçan kuş kümelerine rastlamanız içten bile değil!

Urfa'da  eski evlerinde, apartmanların teraslarında kuşçuluk halen devam ediyor. Ancak şöyle bir sorun var ki, bölge de edebiyle kuş besleyen kaldı mı?

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR